Witam!

Filolog z wykształcenia, a zatem miłośnik słowa. Pisanie przeróżnych tekstów (dotychczas na potrzeby własne lub też po prostu do „szuflady”) sprawia mi ogromną przyjemność. A to jest najważniejsze.

5 lutego 2014

Iść własną drogą?

źródło obrazka:http://www.hdwallpapers.in/thumbs/uphill_road-t1.jpg

W dzisiejszym rozpędzonym świecie nie mamy za dużo czasu na przemyślenia. Nie zastanawiamy się za często nad naszymi myślami, opiniami czy wreszcie decyzjami. Czy słusznie? To chyba wątek na inną refleksję. Aby lepiej siebie poznać i zrozumieć, warto czasem usiąść w ciszy z dala od tego wszystkiego co nas nakręca  i napędza. Pomyśleć i zobaczyć w jakim punkcie się znajdujemy.


Własne myśli, własne opinie
Lepiej wcześniej, nim życie przeminie…
Warto słuchać co mówią ludzie?
Żyć po swojemu w codziennym trudzie?


Czy w naszym życiu powinniśmy się kierować tym, co dociera do nas z otoczenia, czy lepiej bez względu na wszystko iść własną drogą? Każdy pewnie ma inne zdanie na ten temat. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia bez ciągłych rad i wskazówek. Żyją tak jak narzuca im „etykieta”. Inni nawet nie zwracają uwagi na to, co się mówi wokół. Formują swój świat po swojemu. W tym przypadku, jak i w wielu innych sprawach wypadałoby znaleźć „złoty środek”. Z jednej strony bazowanie na opiniach doświadczonych ludzi może uchronić nas od niepotrzebnych błędów, z drugiej zaś, zbytnia ingerencja w nasze życie może nam bardzo zaszkodzić. Wyobraźcie sobie człowieka, który w każdej nawet najmniejszej sprawie pyta kogoś o radę. W pewnym momencie staje się jakby niewolnikiem we własnym ciele. Może są to skrajne przypadki, lecz  takie też się zdarzają. Zdaje się, że warto iść własną drogą, kształtować swój światopogląd w oparciu o baczną obserwację otaczającego nas świata. Bezkrytyczne przyjmowanie tego wszystkiego, co do nas dociera jest również niewskazane. Bycie takim małym indywidualistą, który od czasu do czasu rezygnuje ze swoich zasad na rzecz dobrej rady od życzliwego człowieka to chyba najlepsze rozwiązanie…

 żródło video:http://www.youtube.com/watch?v=YSwHuXU4d3s
 

 
 

3 komentarze:

 1. Piękne są te Twoje rozmyślenia na temat życia. Bo przecież każdy z nas posiada swoje własne wartości, które powinien wykorzystać tak jak najlepiej potrafi.
  Dlatego też powinien iść własną drogą nie stroniąc od ludzi, którzy potrafią udzielić dobrych rad. A to już tylko jego osobista decyzja czy z nich skorzysta.
  Tak człowiek jest "kowalem swego losu".
  Dziękuję za wizytę i miły komentarz.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bezwzględnie należy podążać własną drogą, ale nie ze wzrokiem wbitym w ziemię, tylko bacznie rozglądając się wokół. W tej podróży nie skupiać się tylko na sobie i swojej wygodzie bądź niewygodzie, ale odbierać sygnały z otoczenia i być dla tego otoczenia przyjaznym. Współistnieć, a nie tylko istnieć.
  Pozdrawiam serdecznie

  "Zapisane w locie"
  http://czarownica-z-bagien.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń